“Turkse soap bedreigt economie en zeden Pakistan”
De toenemende populariteit van tv-shows uit Turkije is gevaarlijk voor Pakistaanse tradities, denken conservatieve moslims. Ook bedreigt de culturele invasie de lokale tv-industrie.
Daar waar Pakistaanse dames kuis gekleed gaan dragen Turkse vrouwen veelal minirokjes en tonen hun decolletés. Politici zijn daarom bezorgd om culturele normen, meldt Dawn.
Naast het aspect van de zedelijkheid vrezen bedrijven de economische concurrentie van de Turken.
Voor Pakistaanse zenders zijn de relatief professioneel geproduceerd shows een stuk goedkoper in de aanschaf. Programma’s van eigen bodem worden uit arren moede soms vrijwel helemaal in een kamer opgenomen, waarbij kinderen in aangrenzende ruimten gemaand wordt stil te zijn. Door gebrek aan camera’s moeten scenes diverse malen overgespeeld worden om het geheel vanuit verschillende hoeken op beeld te krijgen.
economische gevolgen
De professionaliteit van de Turkse shows maakt dat het land jaarlijks tientallen miljoenen euro’s verdient met zijn culturele export naar de islamitische wereld.
Voor de Pakistaanse voice-over industrie vormen de geïmporteerde shows echter een geschenk uit de hemel.
“Voor het eerst in de geschiedenis is er voldoende werk voor het nasynchroniseren van Turks naar Urdu”, zegt voice-over artiest Tasleem Ansari. “Tot dusver hadden we alleen werk in reclames.”
DF